przez Amin | 25.02.2015 | 1 Komentarze

Prognoza branży

Przed kilkoma dniami ukazał się raport na temat branży finansowania alternatywnego w krajach Unii Europejskiej przygotowany przez University of Cambridge. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w tym badaniu i dołożyć swoje trzy grosze (dosłownie, ze względu na niewielki jeszcze poziom finansowania alternatywnego w naszym kraju).

Wnioski nasuwające się po przestudiowaniu wyników badań są optymistyczne. Rynek finansów alternatywnych w krajach UE rośnie w bardzo szybkim tempie. Autorzy badania przedstawiają wyniki na dwa sposoby: UE jako całość oraz UE bez Wielkiej Brytanii. Czemu tak się dzieje? Cóż, ponad połowa wszystkich transakcji dokonuje się właśnie na wyspach i wyraźnie widać dysproporcję właśnie w wynikach końcowych.

Autorzy badania wzięli pod uwagę osiem składowych rynku finansowania alternatywnego, z czego cztery dominujące to:

·      Pożyczki społecznościowe (C2C) – wartość tego rynku w UE bez Wielkiej Brytanii w roku 2014 wyniosła 274,6 miliona Euro, notując wzrost do roku 2013 o 113%. W Polsce funkcjonują platformy tego typu i widać ich rosnącą popularność.

·         Crowdfunding projektowy (CF) – wartość tego rynku w UE bez UK wyniosła w 2014 roku aż 120,3 miliona Euro  - aż tyle pieniędzy pozyskali projektodawcy na realizację swoich kreatywnych projektów w Unii kontynentalnej. Wzrost w branży wyniósł 127%. Widać, że crowdfunding rośnie w siłę. Jeszcze przed kilku laty zjawisko zupełnie nie znane, teraz branża notuje ogromne wzrosty. W Polsce ta forma crowdfundingu rozgościła się już na dobre. Działa kilkanaście platform oferujących tą formę finansowania kreatywnych projektów. Nie notujemy jeszcze w naszym kraju spektakularnych sukcesów tak jak to się dzieje na zachodzie lub w USA gdzie projekty finansowane są na miliony USD, choćby ostatni sukces gry Exploding Kittens sfinansowany przez prawie 220 tysięcy fundatorów na kwotę ponad (uwaga) ośmiu milionów dolarów! Niemniej, daje się zauważyć gwałtowny wzrost popularności crowdfundingu projektowego w Polsce i ten trend z pewnością w kolejnych latach będzie wzrostowy.

·         Biznesowe pożyczki społecznościowe (B2B) – wynik tej branży w 2014 roku to 93,1 milion Euro ze wzrostem 272% w stosunku do lat poprzednich. W Polsce to zjawisko jest jeszcze nie znane i oczekujemy, że już wkrótce pojawi się platforma, która zaoferuje ten typ usługi.

·         Crowdfunding udziałowy (ECF) – ta dziedzina interesuje nas, w Crowdangels.pl najbardziej. Ta branża odnotowała również gwałtowny wzrost, bo aż o 116% w 2014 roku a suma wszystkich transakcji wyniosła 82,6 miliona Euro. Jest to naprawdę świetny wynik, widać rosnącą popularność udziałowego finansowania społecznościowego. Mamy nadzieję, że te dane przełożą się na wzrost popularności tej metody inwestowania jak i pozyskiwania kapitału na start biznesu.

      Ciekawostką jest, że wartość rynku Equity Crowdfunding w Unii wraz z Wielką Brytanią wyniosła aż 193 miliony Euro (111 milionów przypada tylko na rynek brytyjski).

Polska, mimo że rynki finansów alternatywnych zyskują na popularności, nadal znajduje się w ogonie Europy, mimo ogromnego kapitału społecznościowego, potencjału i wielu wyspecjalizowanych platform mających ułatwić pozyskiwanie kapitału. W naszym kraju wartość alternatywnego finansowania w ubiegłym roku (2014) wyniosła około 4 milionów Euro. Większość tej kwoty przypadła na pożyczki społecznościowe. Widać jednak rosnącą popularność crowdfundingu, w tym udziałowego. W zeszłym roku w Polsce zostały sfinansowane cztery spółki na łączną kwotę około 100 tysięcy Euro. Nie jest to imponująca kwota, biorąc pod uwagę chociażby Hiszpanię, gdzie kwota pozyskana przez spółki w zamian za udziały w nich wyniosła 10,5 miliona Euro.

Wiodące kraje w których rozwija się rynek finansów alternatywnych to:

·         Wielka Brytania - zdecydowany lider – łączna wartość wszystkich transakcji to 2337 milionów Euro.

·         Francja - 154 miliony Euro.

·         Niemcy - 140 miliony Euro.

·         Szwecja – 107 milionów Euro.

Zaskakująco wysoko jest Estonia z wynikiem 22 miliony Euro, który w porównaniu do Polski (4 miliony) wydaje się być imponujący.

Kluczowe dane wynikające z raportu:

Wartość rynku finansów alternatywnych w Europie (UE) w 2014 roku wyniosła 2 957 000 000 Euro z czego na Europę kontynentalną przypadło 620 000 000 Euro. Wzrost rynku wyniósł 144% a prognozowana wartość tego rynku w 2015 roku wyniesie aż 7 miliardów Euro! Możemy więc zakładać wzrost wartości rynku equity crowdfunding (udziałowe finansowanie społecznościowe) do poziomu 420 000 000 Euro. Nastawia nas to dosyć optymistycznie.


Link do oryginalnego raportu: TUTAJ

  1. Optymistycznie to wygląda :)

Musisz być zalogowany aby móc komentować..