przez Amin | 06.04.2015 | 0 Komentarze

Kapitał na start.

Decyzja o podjęciu działalności gospodarczej wielu z nas dodała skrzydeł, które zaraz potem zostały podcięte pytaniem ‘a skąd i jak kapitał na start’. Wielu aspirujących biznesmenów właśnie w tym momencie kończy swoją przygodę z biznesem. Brak kapitału startowego, źródeł finansowania naszego przedsięwzięcia, wydają się być rafami, których w żaden sposób nie potrafi przebyć nasz biznes. A wcale tak nie musi być.

Pozyskiwanie kapitału startowego wcale nie jest takie trudne, jak wielu z nas może się wydawać. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie się.

Jak się przygotować aby pozyskać inwestora.

Cóż, zwykło się myśleć, że sam pomysł to połowa sukcesu. Niestety, nie jest to prawdą. Żaden pomysł nie jest na tyle oryginalny i niepowtarzalny aby nie było możliwe skopiowanie go. I nie możemy założyć, że w najbliższej przyszłości, ktoś w innym miejscu nie wpadnie dokładnie ta taki sam lub nawet lepszy pomysł, rozwiązujący przez nas zidentyfikowany problem czy okazję biznesową.

Aby mieć szansę na pozyskanie kapitału od inwestora do naszego projektu, musimy spełnić szereg warunków, główne z nich to:

a) Gotowy produkt / serwis / prototyp.

Nie znajdziesz inwestora, jeżeli dysponujesz tylko pomysłem. Potwierdzeniem dla inwestora twojego zaangażowania jest już istniejący produkt czy usługa. Coś namacalnego, pozwalającego potencjalnemu inwestorowi wyrobienie sobie zdania.

b) Zespół realizujący projekt.

Bardzo ważny z punktu widzenia inwestora jest zespół realizujący projekt. Zgrany zespół, w którym każdy wie co ma robić oraz charyzmatyczny lider to twój klucz do poszukiwań.

c) Innowacyjność.

Projekt powinien się charakteryzować innowacyjnością lub wprowadzać innowacyjne rozwiązania do technologii istniejących, aczkolwiek inwestorzy zainwestują w każdy dobrze przygotowany i rokujący duże szanse powodzenia projekt.

d) Proof of Concept.

Idealnym projektem inwestycyjnym, z punktu widzenia inwestora są przedsięwzięcia, które już działają, osiągnęły pierwsze przychody oraz są pierwsi klienci.


Główne kategorie projektów poszukiwanych przez inwestorów.

Branża realizowanego przedsięwzięcia nie ma znaczenia. Sieć instytucji / aniołów biznesu jest dosyć spora. Ważnym uwagi jest, że dostępny deklarowany kapitał to kilkaset milionów złotych, o które możemy starać się od inwestorów, czyli całkiem sporo.

Głównym zidentyfikowanym problemem wg instytucji i aniołów biznesu jest niska jakość projektów starających się o wsparcie. Warto się więc przyłożyć. Wniosek nasuwa się jeden - na rynku istnieje niedobór dobrych i ciekawych projektów biznesowych starających się o kapitał na start od wszelkiego typu inwestorów.

Musisz być zalogowany aby móc komentować..